Neil Simon: SUNNY BOYS


Délka představení: 2 hod. 5 min., přestávka 20 min.
Režie: Boris Ščedrin, Překlad: Ivo T. Havlů

Hrají: Karel Heřmánek, Zdeněk Žák, Martin Kubačák

Stručný obsah hry

Comeback legendární dvojice komiků "Sunny Boys" na prkna, která znamenají svět. Humorná a zároveň lidská komedie o přátelství a zašlé slávě dvou bývalých přátel a hereckých kolegů. Nejlepší hra jednoho z nejúspěšnějších a nejhranějších amerických dramatiků.

Ohlasy

Po včerejší návštěvě ( 7.11.2015) úžasného představení s neuvěřitelně skvělými výkony pánů Heřmánka a Žáka jsem se rozhodla vám všem ,kteří stojíte nejen na jevišti,ale jste tvůrci představení tam,kam běžný divák nevidí,velmi srdečně poděkovat.

Sama mám k tomuto prostoru velice úzkou vazbu. .Nejen,že jsem v tomto hledišti byla večer 4,4,1968 v den své svatby,ale byla jsem také členkou souboru Laterna magica a navíc v hledišti prožila dny po 21.8.1968. Chodím tedy do tohoto divadla velmi ráda,nejen z těchto důvodů,ale zejména proto,že většina představení je na vysoké úrovni.Ještě jednou velký dík nejen za včerejší výkony./ pozn.pí.Heřmánkvé jsem osobně po představení gratulovala/

Mnoho úspěchů do dalších let přeje
            
Alena Kotoučová
-------
Vážení přátelé,
byla jsem včera (24.6.2015) ve vašem divadle. Hráli jste "záskokové" představení Sunny Boys. Skvěle jsem se pobavila.
Děkuji všem, kteří se na včerejším večeru podíleli!
Eva Hlaváčová
--------
Radmila Hrdinová 

V pražském Divadle Bez zábradlí měla 25. března premiéru hra amerického dramatika Neila Simona The Sunshine Boys. V překladu Ivo T. Havlů se u nás hrála pod názvem Vstupte..., nová inscenace ji uvádí jako Sunny Boys. Na příběhu dvou kdysi slavných kabaretních komiků, kteří se po letité odmlce scházejí, aby společně oprášili své nejslavnější číslo pro jediné vystoupení v televizní revui, zachytil Simon mnoho z mentality lidí, kteří se hřáli na výsluní mediální slávy a nyní se jen těžce smiřují s propadem do nemilosrdného zapomnění. Simonova hořká komedie postihuje konkrétním způsobem chování těchto hrdinů: bleskovou proměnlivost jejich nálad, ješitnost a lpění na detailech, jež se nezúčastněnému pozorovateli mohou jevit směšné, ale pro ně samé znamenají záchytné body jejich někdejší slávy a v širším smyslu i jejich naplněného života.
Simonovy hry jsou kvalitním bulvárem s vděčnými hereckými příležitostmi. Sunny Boys v Divadle Bez zábradlí nastudoval jako host ruský režisér Boris Ščedrin, pro něhož je práce s hercem velmi důležitá a na výsledku je to znát. Do rolí Williho Clarka a Ala Lewise obsadil odvážně Karla Heřmánka a Zdeňka Žáka, ačkoli jsou psané pro herce o generaci starší. Ščedrin ale nevede oba protagonisty k jakékoli stařecké stylizaci, ale ukazuje prostě dva unavené herce, kteří vzdali zběsilé tempo boje o existenci, jež americká společnost a zejména profese komiků – bavičů vyžaduje. Liší se jen ve vnějším výrazu – zatímco Žákův Al se snaží pečlivým oblečením a uhlazeným chováním udržet přijatelnou formu své lidské důstojnosti, Heřmánkův Willie už kašle na jakékoli dekorum a žije zalezlý jako jezevec ve své odpudivé garsonce z konzerv a láhve whisky a jeho duch se vznáší v minulosti na stránkách divadelního zpravodaje, aby byl každý týden nemilosrdně konfrontován s dalšími nebožtíky z řad svých někdejších kolegů. Svou rezignaci kompenzuje vzteklými výbuchy na špatně fungující zámek u dveří a iluzemi o vlastní důležitosti. Setkání obou znepřátelených kolegů a zejména pak společná zkouška jejich výstupu představuje řadu skvostně rozehraných situací, přičemž pod vnější slupkou komediálnosti se chvěje lyričtější struna prostého lidského osamění a strachu. Oběma hercům dobře sekunduje Martin Kubačák jako nezměrně trpělivý Willieho synovec Ben. Sunny Boys Divadla Bez zábradlí nabízejí pobavení i hlubší sondu do citlivé oblasti lidských vztahů v poslední etapě života. 

PRÁVO, 9. dubna 2003

Fotogalerie

Sunny Boys Sunny Boys Sunny Boys Sunny Boys Sunny Boys Sunny Boys

Fotografie z představení Sunny Boys 1 - 6

Video

Videozáznam z představení

Dnešní program

17. říjen   středa19:00 
Antony Jay, Jonathan Lynn: Jistě, pane premiére!

Zítřejší program

18. říjen   čtvrtek19:00 
Neil Simon: Bosé nohy v parku

Divadlo Bez zábradlí na Facebooku
Divadlo Bez zábradlí, Jungmannova 31,110 00 Praha 1, pokladna tel. 224 946 436, email: vstupenky@bezzabradli.cz