Ronald Harwood: KVARTET


Režie: Petr Slavík, Překlad: Helena Stachová

Hrají: Rudolf Hrušínský, Veronika Freimanová, Jana Švandová, Zdeněk Žák

Stručný obsah hry

I stárnout se dá s humorem a grácií! O tom vás přesvědčí kvartet bývalých pěveckých hvězd v této současné britské komedii.

Premiéra 28.dubna 2014 v Divadle Bez zábradlí

Penzion pro vysloužilé operní umělce je poslední štací někdejších pěveckých virtuózů, Cissy,Wilfa a Reggieho. Příchod jejich bývalé kolegyně, slavné sopranistky Jean, která byla krátký čas Reggieho manželkou, rozvíří jinak poklidnou hladinu jejich životů. Plán zazpívat na tradičním koncertu k výročí narození Verdiho kvartet z Rigoletta je ohrožen. Přenesou se bývalí přátelé přes někdejší neshody a zášť ? Podaří se jim sladit v zájmu hudby své odlišné povahy ? Lze aspoň na chvíli zastavit čas a vzkřísit zašlou slávu ?
V křehké hře s velkou dávkou typicky britského humoru se dojemně, ale bez laciného sentimentu, hovoří o lidech, kteří možná už mají produktivní věk za sebou, ale neztrácejí touhu žít, vůli něco udělat a hlavně snít.
Laskavá komedie současného britského dramatika a oscarového scénáristy Ronalda Harwooda o umění stárnout a nesmrtelnosti ducha. Podle divadelní hry natočil v roce 2012 Dustin Hoffman film. Maggie Smith byla za roli Jean nominována na Zlatý globus.

Ohlasy

Dobrý den paní Hlaváčová,
slibovala jste rozkošnou komedii a nezklamala jste nás, moc jsme se pobavili.
Výborné představení, výborné herecké výkony, pro nás penzisty jako dělané.
Vřelé díky za pozvání
Alexandr Pařík ( 26.3.2019 KVARTET)
---------------------------------
Chlípný Hrušínský si utahuje z Freimanové
26. dubna 2014, 19:40 — Autor: Tereza Kurfiřtová, EuroZprávy.cz
RECENZE – Jeviště Divadla Bez zábradlí se proměnilo na penzion pro vysloužilé umělce. V roli čtyř bývalých operních zpěváků se objevila čtveřice vynikajících českých herců, kteří ve hře Ronalda Harwooda „Kvartet“ rázem zestárli o dvacet let.
V penzionu pro vysloužilé operní umělce se setkává čtveřice, která spolu kdysi slavila úspěchy na pódiích. Jejich vztahy však kalí minulost, kterou někteří z vlastní paličatosti nechtějí hodit za hlavu, ačkoli poslední roky svého života jsou odkázáni jen na sebe navzájem.
Problémem minulosti je manželství Jean a Reggieho, ze kterého Jean utekla. Tenkrát měla dojem, že má důvod ze vztahu zmizet, ale dnes už partnerské vztahy hodnotí jinak, než za dob svého rozverného mládí.
Reggie, který v penzionu neustále svádí boj s pečovatelkou kvůli džemu, nakonec Jean odpustí, přestože ji vystát není příliš snadné. Na svojí velkolepou, i když krátkou kariéru Jean ne a ne přestat myslet a nahlas vzpomínat.
Celou atmosféru, která se nyní točí kolem dávného konfliktu, rozveseluje Wilfred, který si utahuje ze všeho a ze všech. S největší oblibou si tropí žerty z krapet pomatené Cissy, které adresuje chlípné poznámky, což Cissy z určitého důvodu nikdy nerozhodí.
Cissy přijde po návštěvě zahrady, kde obdivuje mužného zahradníka, s myšlenkou, která je olejem přilitým do ohně ve vztahu Jean a ostatních. Cissy chce na oslavách narození Giuseppe Verdiho po dlouhých padesáti letech znovu společně zapět kvartet z Rigoletta. Jean rozzuřeně nápad odmítne, což publiku lehce namyšlenou Jean ještě více oddálí.
Trojice se ji snaží přesvědčit, ale marně. Po dlouhé době však i přes své odmítnutí nápadu Cissy Jean získá sympatie naprosto všech, jak kolegů, tak diváků. Ač se to následující zdá nesmyslné, kvartet z Rigoletta začne čtveřice umělců intenzivně připravovat a na závěr si jej publikum může vychutnat v plné své kráse v působivém závěru představení.
Vše se odehrává mezi jednoduchými kulisami, které se rázem z hudebního salónku promění na dvě divadelní šatny, kde se operní zpěváci připravují na vystoupení a ve Wilfredově případě i komické doplnění kostýmu. Jako mávnutím kouzelného proutku se pak z šatny objeví kvartet na jevišti v záři reflektorů.
Britská komedie v nastudování herců Divadla Bez zábradlí má jiskru a spád, což je dáno skvělým obsazením i nastudováním režisérem Petrem Slavíkem. Ačkoli má hra nějaká temná místa, kterým se soubor nemůže vyhnout, drží-li se Harwoodova scénáře, většinu doby se divák při sledování hry baví.
Mnohdy je ovšem nutné býti krapet cynikem. Zvlášť tehdy, když začne perlit Wilfred, kterého hraje Rudolf Hrušínský tak, jako by mu role vilného staříka, který vymýšlí šaškárny od rána do večera, byla šitá přímo na míru.
Ostatně tak tomu je i u dalších tří herců. Pokud by člověk neměl tu čest se s herci setkat, pomalu by po zhlédnutí představení uvěřil, že je Zdeněk Žák (Reginald) protivný a Jana Švandová (Jean) namyšlená. Až tak se do svých rolí dokázali položit. A lehce popletenou seniorku Cissy si v podání Veroniky Freimanové pro její roztomilost jednoduše zamilujete.
Pokud budete mít příležitost někdy navštívit Divadlo Bez zábradlí, hru nelze než doporučit, neboť vás dokáže rozesmát a při odchodu z divadla se budete usmívat od ucha k uchu. Ovšem představení není vhodné pro ty, kteří nemají smysl pro humor, a ty diváky pokročilého věku, kteří nezastávají zásadu seniorského operního kvartetu NSL – „Nesmíš se litovat".
------
Právě jsem se vrátila z Divadla bez zábradlí, kde jsem viděla hru Kvartet. Napsal ji oscarový scénárista a hra se vyznačuje laskavým, britským humorem. Bavila jsem se a musím otevřeně konstatovat, že po dlouhé době jsem viděla divadelní kus, kdy jsem neměla pocit, že jsem na školní besídce snaživých, ale netalentovaných protagonistů.
Jana Švandová s Veronikou Freimanovou byly ve svých rolích krásné, dojemné a absolutně profesionálně dokonalé. Zdeněk Žák s Rudofem Hrušínským byli vtipní, patřičně ubozí a hráli bezvadně. Protože jsem byla na premiéře, houfovali se tam bulvární fotografové, a marně se jim snažili schovat režisér Jiří Adamec s manželkou a já se svým spoluatorem a kamarádem Lubošem. Hana Heřmánková měla modré šaty, její manžel principál Karel Heřmánek měl modré sako a jeho sestra Marie Mixová měla skvělou náladu. V hledišti byl překvapivě polský spisovatel a moderátor Marius Sczgiel, který je fascinován naší republikou, která ho isnpirovala k napsání bestselleru Gottland. Až se vám bude chtít jít do divadla, jděte na Kvartet, když budete mít špatnou náladu, tak vám ji tahle hra určitě zlepší.
Halina Pawlowská

Fotogalerie

Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet Kvartet

Fotografie z představení Kvartet 1 - 23Dnešní program

Zítřejší program

Divadlo Bez zábradlí na Facebooku
Divadlo Bez zábradlí, Jungmannova 31,110 00 Praha 1, pokladna tel. 224 946 436, email: vstupenky@bezzabradli.cz