Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields: HRA, KTERÁ SE ZVRTLA

Nejbližší termíny představení: 22.11, 23.11, 23.11, 24.11, 5.12, 6.12, 12.12, 13.12, 14.12, 14.12, 29.12, 29.12, 30.12, 31.12, 31.12, 23.1, 24.1, 25.1, 26.1, 27.1, 21.2, 22.2, 23.2, 24.2, 27.3, 28.3, 29.3, 24.4, 25.4, 26.4, 21.5, 22.5, 23.5, 23.5, 18.6, 19.6, 20.6, 20.6
Režie: Karel Heřmánek, Překlad: Alexander Jerie, Scéna: Daniel Dvořák

Hrají: Dana Morávková / Anežka Rusevová, Nikol Kouklová, Karel Heřmánek ml., Josef Carda / Václav Rašilov, Petr Pospíchal, Petr Macháček, Jan Řezníček / Stanislav Lehký

Stručný obsah hry

DIVADLO BEZ ZÁBRADLÍ
po dohodě s Mischief Worldwide Ltd. uvádí
The Mischief Theatre Production
Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields
„HRA, KTERÁ SE ZVRTLA“ (The Play That Goes Wrong)
„Komedie, která Vám strhá bránici“ (The New York Times)

Popis této mysteriózní komedie se dá jen těžko vyjádřit slovy, neboť je to smršť nepředvídatelných situací, se kterými se herci pokoušejí vyrovnat zoufalou snahou dovést představení do konce.

Divadlo se rozhodlo uvést drama o mysteriózní vraždě z r. 1920, ale jak titul napovídá, všechno, co se mohlo pokazit, se pokazilo… Přes všechny četné neuvěřitelné nehody,  kdy vše a všichni kolabují, se představení dopracuje k závěrečné oponě, aby poté sklidilo  fantastický úspěch a ovace.

Navzdory neuvěřitelným malérům a dechberoucím katastrofám dohrajeme vždy až do konce.

Hra je již tři roky absolutním trhákem londýnského West Endu. v roce 2015  získala ocenění „Olivier Award for Best New Comedy“. Po úspěšném turné po Austrálii v současné době dobývá Broadway v New Yorku, kdy obdržela ceny „BrodwayWorld UK Winner“ a „WhatsOnStage Award Winner“ jako nejlepší komedie.

Hra slaví úspěchy i v zahraničí a např. v Paříži obdržela cenu „Moliére“ za nejúspěšnější komedii roku.
Hra The Play That Goes Wrong / Hra, která se zvrtla byla poprvé uvedena souborem Mischief Theatre pod titulem The Murder Before Christmas / Vražda před Vánocemi v divadle Old Red Lion v Londýně  4. prosince 2012.
V září 2014 se hra přesunula do divadla Duchess na londýnském West Endu. Představení je v produkci Kenny Wax Ltd. a Stage Presence Ltd.
Hra, která se zvrtla nebude uváděna na zájezdech a lze ji vidět pouze v Divadle Bez zábradlí.

Ohlasy

Paní Dr Barbara Day, která pravidelně navštěvuje naše divadlo, nám po zhlédnutí komedie "Hra, která se zvrtla" napsala své vzpomínky:
V šedesátých letech jsem pracovala v jednom divadle na periferii Londýna. Byl to předělaný plavecký bazén – dílna, kde se malovaly kulisy, se nacházela v jeho hlubší části (aby se tam vešla velká plátna), a v té mělčí byla truhlárna na výrobu rekvizit. Šlo o typ divadla, kterému se říká „fortnightly rep“: vždy se hrála jedna hra čtrnáct dní v řadě a soubežně s ní se zkoušela jiná, která ji následně – opět pouze na dva týdny – vystřídala, pracovalo se dvanáct hodin denně, volno bylo v sobotu ráno a každou druhou neděli.
Během jedné technické zkoušky dostal vedoucí výroby infarkt myokardu – chytila jsem ho, když padal; sotva byla odehrána polovina naplánovaných představení vánoční pantomimy (O Jeníčkovi a Mařence), musela být její hlavní hvězda (známá z populárního rozhlasového pořadu Goon Show) hospitalizována se zápalem plic; jindy osvětlovač (přezdívaný Jumbo) seřizoval před začátkem pantomimického matiné světla, když tu náhle jedno z nich explodovalo tak, že mu málem uhořela celá paže; jiného večera jsem vypnula všechna světla (až na to ultrafialové) o jednu repliku dříve, takže balerína musela tancovat v téměř úplné tmě; když jsme uváděli Kupce benátského, herec, který ztvárňoval Shylocka, se začal nudit, a tak se rozhodl každý večer vymyslet nový způsob, jak by své kolegy na jevišti odboural; během rychlé přestavby, když se na scéně zhaslo, byly dveře, kterými jsem měla odejít, zamčené, a tak jsem vyběhla po schodišti (na scéně) a skočila do zákulisí z více než dvoumetrové výšky; v jiné hře se jako rekvizita vyskytovala sklenice (falešné) whisky, kterou jsem před každým představením připravovala na scénu, jednoho večera však zmizela, a herečka byla nucena v rámci role vysvětlit, že její rodina náhle zchudla; a jindy se celý ansámbl nakazil jakýmsi virem, takže jsme museli u každého východu ze scény přistavit kyblíky, aby měli herci před vstupem na scénu a po návratu z ní kam zvracet. Nicméně mohu hrdě prohlásit, že divadlo vyhořelo až poté, co jsem z něj odešla!
*Barbara Day přišla do Prahy v polovině šedesátých let, aby studovala české divadlo. Předtím absolvovala dramatický obor na univerzitě v Manchesteru. Pracovala v divadlech v Londýně, Bromley, Stoke on Trent a Bristolu a ve stejném oboru i ve vzdělávání. Poté se přihlásila na Bristolskou univerzitu, kde napsala svoji disertační práci o českém divadle šedesátých let. Na univerzitě uspořádala Bristol Czechfest (1985) s cílem představit britské veřejnosti tak nezávislé prvky českého umění, jako je Divadlo na provázku, Chorea Bohemica, Magdalena Jetelová a Jiří Stivín. Po roce 1989 se Barbara přestěhovala do České republiky, aby pomohla založit nevládní organizace a od té doby vyučuje na SIT, CERGE-UPCES a DAMU, dělá překlady pro Pražský hrad, Univerzitu Karlovu, Akademii věd České republiky, Národní galerii, Muzeum české literatury. V roce 2002 získala titul MBE a v roce 1998 obdržela pamětní medaili prezidenta Václava Havla.
--------------------------------------
Co se týče čerstvě uvedené “Hry, která se zvrtla”, jedná se o neskutečný příval energie a bezpočet nezapomenutelných špičkově zahraných okamžiků. Na scéně excelují Dana Morávková, Karel Heřmánek, Nikol Kouklová a další herecké veličiny! Děkuji, Divadlo Bez zábradlí, je to fantazie!
Jana Hodánová
---------------------------------------
Moc a moc děkujeme za představení. Krásná práce! Tu dřinu vám nezávidím, ale vše šlape, jako hodinky. Díky za pobavení, za vaše nasazení,... Prostě, super, díky.
Evellyn Pacoláková
--------------------------------------
Konečně dosedám a myslím na vás s vřelým poděkováním, protože to byla skvělá podívaná! Skvělé herecké výkony - musí to být bezvadné, naplňovat si a odžívat takto určité části nás samých a nebo si sáhnout na to, o čem by se nám ani ve snu nezdálo. Velice vám držím palce, aby se vám dařilo a na Hru diváci chodili rádi. Opravdu mě to velice bavilo. 
Bára Kravčíková
---------------------------------------
Vážené Divadlo Bez Zábradlí,
byl jsem na vaší nové divadelní hře která se zvrtla. Chci vám moc poděkovat že jste tuto hru uvedli do svého repetroáru a že jste jí tak skvěle zpracovali. To že se člověk směje od samého začátku až do konce je opravdu realita. Nechtěl jsem tomu věřit, ale bylo to tak. Skvělé herecké výkony, funkčně nefunkční kulisy atd. atd., to vše podtrhává tuto super hru kterou jsem již doporučil i svým kamarádům a známým. Přeji této hře spoustu spokojených diváků jako jsem já a rád na tuto hru zajdu minimlně ještě jednou. Děkuji Tomáš M.
-----------------------------------------
Tleskám! Jedna z nejlepších komedií, které jsem viděl. Řekl bych, že je to velmi dobrá inscenace o velmi nepovedené inscenaci. Na hercích je vidět, že je jejich role baví. Nejvíce mě však zaujali Karel Heřmánek Jr., Dana Morávková, Petr Macháček a Jan Řezníček. Na jevišti je postavená nádherná scéna, která krásně (ne)funguje. Nemám opravdu co dodat. Snad jen to, že děkuji za skvělý zážitek!
90 %, i-divadlo.cz - DivadelniFan
----------------------------------------------
Nepamatuji, kdy jsme se tak v divadle nasmáli. Je to pecka! Přímočarý humor, který chce ? jen ? pobavit, což se mu opravdu daří a co rozhodně není málo. Výborně zahrané všechny role, Karel Heřmánek ml. nejlepší.
90% Bišu, i-divadlo.cz

Fotogalerie

Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla Hra, která se zvrtla

Fotografie z představení Hra, která se zvrtla 1 - 24Dnešní program

17. listopad   neděle11:00 
Ondřej Sekora, Jana Galinová: Ferda Mravenec

17. listopad   neděle19:00 
Francis Veber: Blbec k večeři

Zítřejší program

18. listopad   pondělí19:00 
Jean-Claude Carrière: Terasa

Divadlo Bez zábradlí na Facebooku
Divadlo Bez zábradlí, Jungmannova 31,110 00 Praha 1, pokladna tel. 224 946 436, email: vstupenky@bezzabradli.cz