Pocta Pavlu Bobkovi: Pocta Pavlu Bobkovi aneb vzpomínka hudbou, slovem a obrazem

POCTA PAVLU BOBKOVI:
Pocta Pavlu Bobkovi aneb vzpomínka hudbou, slovem a obrazem

Koncert spojený s uctěním památky zpěváka Pavla Bobka, legendy českého rokenrolu a country music, na kterém vystoupí například Marie Rottrová, Petr Janda, Robert Křesťan, Kateřina García, Katrin Bobek, Pavlína Jíšová a další. Hudebníky doprovodí kapela Druhá tráva.
Mluveným slovem na zpěváka zavzpomínají jak jeho spolužáci z dob studií a umělečtí kolegové, jako je architekta Eva Jiřičná, herec Petr Nárožný nebo Luděk Sobota, Yvonne Přenosilová, Lída Noppová, tak i například hudební kritik Jiří Černý nebo textař a publicista Jiří Poštulka.
Koncert nabídne také projekci fotografií Alana Pajera.
Návštěvníci se mohou těšit na klasické Bobkovy hity, jako je například duet s Marií Rottrovou S tím bláznem si nic nezačínej nebo skladby Veď mě dál, cesto má, Oh, Ruby a další známé songy.Pavel Bobek se narodil v roce 1937 a po gymnáziu vystudoval architekturu, jeho spolužáky byl také například Jan Kaplický. Právě na Fakultě architektury a pozemního stavitelství stejně jako všichni jeho vrstevníci propadl rokenrolu a začal zpívat s fakultní skupinou FAPS. Jako vystudovaný inženýr architekt nastoupil do Sdružení velkovýkrmen, kde působil v jedné projekční skupině se svými vysokoškolskými kolegy – konferenciérem Rangers a rozhlasovým diskžokejem Mirkem Černým a Petrem Nárožným. Od roku 1963 do roku 1965 zpíval s kapelou Olympic, v roce 1967 nastoupil do angažmá v Semaforu, kde působil až do roku 1990. Jako jeden z prvních v Československu zpíval a propagoval rokenrol, nejprve v angličtině, následně s českými texty, přičemž textaře si vždy pečlivě vybíral a jako první český zpěvák tak mohl být doslova "interpretem" mnoha slavných amerických songů. Mezi jeho největší hity patří předělávka písně Oh, Ruby, nechtěj mi lásku brát s českým textem Jiřího Grossmanna, Veď mě dál, cesto má od Johna Denvera s českým textem Vladimíra Poštulky nebo duet s Marií Rottrovou S tím bláznem si nic nezačínej, který v originále zpíval Kenny Rogers s Dolly Partonovou. Kritici oceňovali jeho uvěřitelný a neformální dar interpretace, který ještě sílil se zpěvákovým až pedantským důrazem na pečlivý překlad původních anglických textů.

Zlomovým bylo pro Bobka setkání se zpěvákem Johnny Cashem, se kterým se osobně potkal na půdě amerického velvyslanectví v roce 1978 a následně si s ním společně zazpíval na jeho pražském koncertě, jehož záznam i pro Českou televizi okomentoval. Právě jedno ze svých posledních vydaných alb Víc nehledám, kritiky velmi oceňované, natočil v roce 2010 s producentem Lubošem Malinou přímo v Nashvillu ve studiu za doprovodu několika původních Cashových muzikantů. Následovalo intimní album Kruhy, vydané ještě za zpěvákova života. V březnu roku 2013 vstoupil do Dvorany slávy hudebních cen Anděl a v listopadu téhož roku zemřel.

Fotogalerie

Pocta Pavlu Bobkovi aneb vzpomínka hudbou, slovem a obrazem

Fotografie z představení Pocta Pavlu Bobkovi aneb vzpomínka hudbou, slovem a obrazem 1 - 1Dnešní program

20. leden   pondělí19:00 
Dennis Kelly: Po konci světa

Zítřejší program

21. leden   úterý19:00 
Alan Ayckbourn: Kdes to byl(a) v noci

Divadlo Bez zábradlí na Facebooku
Divadlo Bez zábradlí, Jungmannova 31,110 00 Praha 1, pokladna tel. 224 946 436, email: vstupenky@bezzabradli.cz